Filmy 2023

Nasleduj motýle
(Fly Monarca, Kanada, 76 min, 2021, r. Lyndsay Nicole, Benjamin Jordan)

Lyndsay a Benjamin sa spoznali počas dobrovoľníckej misie v Malawi a odvtedy spolu absolvovali niekoľko paraglajdových expedícií. Tentoraz sa nechali inšpirovať sťahovavými monarchami, ktoré na jeseň migrujú z Kanady cez USA až do Mexika a po prezimovaní sa vracajú na sever. Ocitajú sa tak na americko-mexickej hranici, kde si rozdelia úlohy – Lyndsay sa chopí kamery a Benjamin sa pokúsi preletieť naprieč USA len za pomoci slnka, vetra, silnej vôle a pizze. Ako asi tušíte, nie všetko vyjde tak, ako dvojica plánovala, a aj vďaka tomu vznikol humorný príbeh o snahe pokoriť svetový rekord.

Naspäť ku koreňom
(Precious Leader Woman, Kanada, 46 min, 2021, r. Cassie De Colling)

Na olympiáde v Soči v roku 2014 všetci očakávali, že kanadská snoubordistka Spencer O’Brien vybojuje zlato. No keď skončila na poslednom mieste, jej fanúšikovia zostali v šoku. Málokto totiž tušil, že Spencer trpí reumatoidnou artritídou a pre obrovské bolesti ledva zvláda súťažiť. Po tomto neúspechu sa Spencer utiahla do svojho rodného mesta na území Kwakwaka’wakw, aby sa zotavila. Tu pod vedením rodiny a blízkej komunity začala znovu objavovať svoju vlastnú kultúru, z ktorej vzišla. Vďaka tomu našla v sebe silu, aby sa vrátila k milovanému športu – a to hneď na najvyššie priečky. Naspäť ku koreňom nám odhaľuje, že aj keď to často netušíme, naše korene sú našou najväčšou silou.

Nie si v tom sama
(Not Alone, Kanada, 43 min, 2021, r. Heather Mosher)

Profesionálna športovkyňa a vodkyňa Sarah Hueniken zasvätila horám celý svoj život. Patrí medzi popredné ľadové a mixové lezkyne, no ešte väčšie naplnenie jej prináša zážitkové vzdelávanie žien. Jedného dňa, počas jej známych lezeckých kempov, zasiahne lezcov v stene lavína, v ktorej zahynie i jedna z jej najlepších priateliek. Film je príbehom o temnote, do ktorej upadla nielen Sarah, ale aj mnoho iných profesionálnych horských vodcov po tom, ako zažijú tragickú nehodu. Napriek traume sa Sarah rozhodne upriamiť pozornosť na nový projekt a znovuobjaviť istotu v horách – pokúsi sa za jeden deň vyliezť tri náročné mixové cesty v kanadských Skalnatých vrchoch.

Nórsky Friluftsliv
(Norwegian Friluftsliv, Poľsko, 23 min, 2021, r. Zdeno Dvorak)

Krátky film o rodičoch, ktorí chcú vychovávať svoju dcéru v prírode, v duchu nórskeho Friluftslivu. Nórsky Friluftsliv (v preklade život v súlade s prírodou) je koncept, ktorý kladie dôraz na pobyt v prírode bez nutnosti súťaže alebo pravidiel, ako je to v športe. Gosia a Zdeno sa rozhodli vziať si tri mesiace voľna z práce, aby s dcérou Vivian strávili čo najviac času v prírode. Žijú v severnom Nórsku, v oblasti s množstvom nedotknutej prírody. Malá Vivian objavuje svet hôr, pláží, rastlín a zvierat, zatiaľ čo sa jej rodičia delia o svoje myšlienky na friluftsliv, ekofilozofiu a škandinávsky spôsob výchovy detí v blízkosti prírody.

Plávam na svojich snoch
(Slovensko, 38 min, 2021, r. Vladimír Porvazník)

Vlado Porvazník v rokoch 2013 – 2015 na svojej Civette II oboplával svet. V novembri 2018 až auguste 2019 sa vybral na zatiaľ svoju poslednú veľkú plavbu a s horolezcami Martinom Krasňanským, Jurajom Koreňom, Gabom Čmárikom a Sylviou Krištofovičovou sa doplavili až do Grónska.

Po červenej domov
(Slovensko, 40 min, 2021, r. Adam Lisý)

Aj neúspešný prechod Cesty hrdinov SNP môže byť úspešnou cestou za poznaním a putovaním. Priskočte na karičky k Evit a Jančimu a spolu so Stankom (2r.), Kolomankom (4r.) a Jankom (6r.) sa vydajte na 2 mesačné putovanie (najmä) po červenej značke až domov… bude to o veľkých plánoch, o chladných nociach, veľmi pomalom tempe, užívaní si prítomnosti, ufúľaných deťoch, úžasných ľuďoch, krásnom Slovensku, varení na ohni, minimalizme, pokore, putovaní, upratovaní si vlastných hodnôt, pote, nervoch, eufórii a životnom spomalení… bude to o ceste a deťoch, ktoré učia nás dospelákov ako žiť!

Stoneman Dolomiti Trail
(Slovensko, 15 min, 2021 r. Jaro Tešlár)

Sextenské Dolomity na taliansko-rakúskej hranici ukrývajú vážnu MTB výzvu: Stoneman Trail. Má v sebe všetko, o čom skutočný bajker sníva – úmorné stúpania, nekonečné zjazdy a snové traily na vrcholkoch hôr.

Slovak Direct
(Slovensko,25min, 2023, réžia R.Hatiar

Prvé voľne prelezenie jednej z najťažších ciest na Aljaške, v obrovskej, vzdialenej a objektívne nebezpečnej stene najvyššieho vrchu Severnej Ameriky, v najlepšom možnom štýle a v jednom záťahu. Jedinečné dobrodružstvo Miša Sabovčíka a Riša Nemca podčiarknuté pôsobivým rozprávaním jedného z prvovýstupcov cesty Blažejom Adamom v 25 minútovom dokumente

Renesance
(Česká republika, 19 min, 2022, r. Lukáš Černý)

Highline je považované za kráľovskú disciplínu slackline, ale nie je highline ako highline. Čo keď spojíte dlhý prístup, niekoľko sto metrov lezenia, batohy plné matrošu, víziu línie, ktorú ešte nikto neťahal a zimné Dolomity? Výsledkom je slušná výzva, za ktorú v tomto dvadsaťminútovom filme vyráža Lukáš Černý, Michal Pírek, Ondrej Málek a Danny Menšík.

VEĽKÝ Kaňon
(Slovensko, 63min, 2023, r. P. Barabáš)

Dokumentárny film Veľký kaňon prináša príbeh kamarátov, ktorí nasledujú svoj sen. Absolvovali mnoho splavov riek a prechodov kaňonov v rôznych častiach sveta. Ich najväčšou výzvou sa stalo splavenie Grand Canyonu, ale na to treba vyhrať povolenie v lotérii. Výborní priatelia sú odhodlaní stráviť mesiac na divokej vode len v objatí neporušenej prírody. 

Kráčajúce Trio
(Slovensko, 30min, 2022, J.Batmendijn)

Trojica kamarátov zo Starej Ľubovne sa rozhodne preskúmať (niekde tam v diaľke nad dúhou) lezecké, bikerské a surferské zákutia Spojených štátov. Veselý príbeh z dielne domáceho autora J. Batmendijna žijúceho t.č. v Kanade.