Filmy 2022

Njord-Njord (Kanada, 48 min, 2021, r. Caroline Cote, Vincent Colliard, Arnaud Bouquet)
Caroline a Vincent milujú expedície, no nikdy na žiadnej neboli spoločne ako partneri. Teraz sa rozhodli, že sa ako prví na svete pokúsia o˲1100 km dlhý zimný prechod Špicbergov.

Farmár (The Farmer, USA, 4 min, 2021, r. Michael James Brown)
Už ste videli farmára, ktorý má najviac práce v zime? Miestna legenda David Van Dame každoročne žne bohatú úrodu čerstvého prašanu a popritom upozorňuje na úspornosť a udržateľnosť jeho najobľúbenejšieho športu.

Domov, sladký domov (Home Sweet Home, Francúzsko, 15 min, 2021, r. Anthony Komarnicki)
Christian Bobin sa mohol vybrať kamkoľvek na svete. Rozhodol sa však preskúmať na bicykli a paraglajde svoju domovinu, ktorá ponúka rovnaké množstvo zážitkov ako vzdialené krajiny

Na návšteve u Matta Huntera (This is Home – Matt Hunter, Kanada, 10 min, 2021, r. Colin Jones)
Freeridová legenda Matt Hunter sa neustále vyvíja, no jeho pohľad na MTB sa nemení. V domovskej Britskej Kolumbii nemusel nikdy chodiť ďaleko od domu, aby si prevetral hlavu, no odkedy má deti a rodinu, tieto vzácne chvíle nabrali hneď iný rozmer.

Ufo Life (ČR, 33 min, 2020, r. Jan Šimánek)
Marek Holeček a Zdeněk Hák opäť pokúšajú svoje himalájske šťastie. Doteraz neprelezená dvojkilometrová severozápadná stena Chamlangu a sedem dní, počas ktorých sa môže podariť dobyť neužitočné, ale aj stratiť to zásadné.

Boj o zlato (The Wall: Climb for Gold, UK, 96 min, 2022, r. Nick Hardie)
Janja Garnbret, Shauna Coxsey, Brooke Raboutou a Miho Nonaka – štyri talentované lezkyne a adeptky na prvú zlatú medailu v športovom lezení. Štyri príbehy o tom, ako vrcholové športovkyne bojujú o olympijskú miestenku a ako zápasia s psychickým tlakom a očakávaniami nielen svojho okolia.

Tortúra Mura (Slovensko, 22 min, 2021 r. Martin Murár, Michal Murár)
Dilema tínedžera Mura, akú strednú školu si vybrať, je spojená s množstvom otázok. Pomôže mu pri hľadaní odpovedí skalolezectvo, potápanie a paraglajding?

Americké MTB dobrodružstvo (Slovensko, 11 min, 2020, r. Jaro Tešlár)
Mnohí ľudia cestujú na Divoký západ USA pre svetoznáme národné parky. Práve tam sa však začali písať dejiny horskej cyklistiky, a preto sa slovenská skupina vydala na jeseň do USA. Našli tam naozaj skvelé a legálne trasy na hrebeňoch hôr či priamo na červených skalách. Trasy, ktoré preveria technické zručnosti a niekedy aj váš pocit strachu, ale predovšetkým vyčarujú úsmev na tvári.

Veľmi osobný prechod (The Traverse, Francúzsko, 33 min, 2021, r. Ben Tibbetts, Jake Holland)
Dve úspešné športovkyne Valentina Fabre a Hillary Gerardi sa pokúsia o prvý ženský prechod na lyžiach takzvanej Houte Route zo Chamonix do Zermattu. Pre Valentinu má táto trasa aj hlboký osobný rozmer.

DHAULÁGIRÍ JE MÔJ EVEREST (Slovensko, 64 min, 2021, r. Pavol Barabáš)
V roku 1984 stál Zoltán Demján na dvoch osemtisícovkách bez kyslíka. Prvý výstup smeroval na Lhotse Shar panenskou južnou stenou, druhý na Everest južným pilierom. Počasie však zmenilo zostup na drámu. Jeho ďalšou školou života je prvovýstup na osemtisícovku Dhaulágirí, ktorú chce preliezť alpským štýlom. Na kolmom juhozápadnom pilieri ho čaká najvyššia obťažnosť lezenia, ale i dôležité poznanie, ktoré mu zmení život.

Alpská trilógia štvornožky (Alpine Trilogy Doggystyle, Francúzsko, 45 min, 2021, r. Damien Largeron, Brian Mathé, Morgan Monchaud)
Počas leta 2020 sa belgickí profesionálni lezci Nicolas Favresse a Sébastien Berthe rozhodli vyraziť na cyklovýlet a vyliezť tri najťažšie alpské cesty. Na cestu si pribalili aj svojich psích miláčikov Bintje a Krouxa.

Vysoká škola trpělivosti (ČR, 17 min, 2022, Stanislav Mitáč, Jakub Freiwald )
Nevynechal skoro žádný víkend… I když mrzlo, poprchávalo nebo bylo teplo, tak ho člověk pod „Betomem“ XIc (fr. 8c) vždycky našel… Pokud se Mišo Burian zakousne do nějakého projektu, už nepustí a nezajímá ho v tu chvíli žádná jiná cesta. Tento Příběh cesty je o mimořádné síle, vůli a trpělivosti. Kdekdo by to vzdal, kdyby v podstatě celý rok padal u stejného borháku. Mišo však stále cítil mírný progres, tak vytrval… Film o jedné z nejtěžších moderních cest na českém písku, kterou má na svědomí Ondra Beneš a Martin Tomášek.

Návrat Kráľa ( Slovensko, 5min, 2021, Daniel Šak)
Šaky sa poslednú dobu venuje boulderingu a aj v ňom nachádza nové výzvy. Jednou z nich je aj prvý prelez spojenia dvoch 7C bouldrov do jedného. Krátky príbeh o preleze jedného z najťažších bouldrov na miestnej lokálnej skale zvanej Baterka.

Tri(c)ky (Maneuvers, USA, 4 min, 2019, r. Sämi Ortlieb)
Sämi Ortlieb je športovec, umelec, grafik a hudobník. Všetok svoj talent zúročil v tomto krátkom filme. Spolu s rôznorodou partiou lyžiarov vytvoril niečo, čo tu ešte nebolo.

Ako vzniká cyklotrail (Blueprint, Kanada, 9 min, 2021, r. Scott Bell, Mark Matthews)
Zažite, ako vám priamo pred očami vzniká nový cyklotrail, a zistite, odkiaľ berú motiváciu jeho kanadskí stavitelia.

60 sekúnd (Sixty Seconds, Kanada, 19 min, 2021, r. Lara Shea)
Keď sa Tyler Turner zraní pri zoskoku padákom a príde o obe dolné končatiny, musí prehodnotiť celý svoj život. No vďaka milujúcej partnerke a neskutočnej vnútornej sile sa znova postaví na nohy – a vyhrá zlatú olympijskú medailu v parasnoubordingu.

The Head Wall- Štítová stena ( Slovesnko, 30 min, 2022, r. Rastislav Hatiar)
Východná stena Mlynárika je považovaná za jednu z najdominantnejších v Tatrách. Výrazný profil v tvare luku, zvýrazňuje jej previsnutosť a kompaktnosť. Odjakživa bola predmetom záujmu horolezcov, ale zdolať ju mohli len tí najlepší. V 70 tych rokoch sa to podarilo legendárnej českej dvojici Rybička – Šmíd. Nekompromisnú líniu stredom najstrmšej časti steny nazvali Direttissima /Diretka/. O dve dekády neskôr v roku 1992 sa ju podarilo prvýkrát voľne preliezť slovákom – bratom Packovcom, avšak obišli dve najťažšie dĺžky, tkzv. Zvon v strednej časti a strmú oranžovú stenu s dlhou previsnutou špárou, známu ako Štítová stena, ktorá sa nachádza v hornej časti Diretky. O ďalších 30 rokov neskôr sa Diretku rozhodne zdolať známa dvojica slovenských horolezcov Krasňanský, Krištoffy.

Sonder (Kanada, 35 min, 2021, r. Jay Macmillan)
Počas zemetrasenia v Nepále, ktoré v roku 2015 úplne zdevastovalo dedinu v odľahlom údolí Langtang, zahynuli aj Kanaďania Kathy a Bruce Macmillanovci. O tri roky neskôr sa ich syn Jay vydáva na cestu po ich stopách,
aby sa vyrovnal so stratou a traumou.