<img src="./IMAGES/pas.jpg" width="35" alt="header">

Miroslav Peťo - Kaukazské skiextrémy

 

Extrémny skialpinista a lezec z Liptovského Mikuláša. Odmalička je často v horách, ktoré sa postupom času stali významnou súčasťou jeho života. V rokoch 2008 až 2014 bol členom reprezentačného tímu Slovenského horolezeckého spolku James. Ako horolezec a extrémny lyžiar pôsobil v Tatrách, Alpách, Škandinávii, na Kaukaze, v Iráne a Himalájach. Za svoje športové úspechy získal niekoľko ocenení. V auguste 2014 dokončil doktorandské štúdium na Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej univerzity. V roku 2016 úspešne ukončil niekoľkoročný vzdelávací kurz horských vodcov UIAGM. V súčasnosti pôsobí ako profesionálny horský vodca a popri vodení sa naplno venuje svojim životným vášňam.

  

Počas prezentácie zavítame za skialpinizmom a extrémnym lyžovaním do gruzínskej časti Kaukazu. Najskôr sa pozrieme do oblasti legendárneho Kazbeku, kde Miro Peťo spolu s kamarátom Robom Vrlákom pôsobili v júni 2015. V búrkovo-slnečnom počasí sa im okrem Kazbeku podarilo zlyžovať kopce Elektrozink a Ortsveri. Následne zavítame do prekrásneho regiónu Svanetie, kde mal Miro možnosť pôsobiť s Marošom Červienkom koncom mája tohto roku. Ich základným táborom sa stala Mestia, odkiaľ navštevovali okolité horské krásavice ako Tetnuldi, Chatyn Tau či Koruldi Peak. Najväčší zážitok však priniesla majestátna Ušba, ktorú sa Mirovi podarilo aj zlyžovať. Išlo s veľkou pravdepodobnosťou o prvozjazd tejto kaukazskej dominanty a pre Mira o najvážnejší skiextrém, aký doposiaľ absolvoval. Nie sú to však len hory, ktoré robia Kaukaz Kaukazom. Sú to aj milí a pohostinní ľudia, ktorí žijú na úpätí jeho zasnežených kopcov. Ľudia, ktorých história skúšala nejednou vojnou a ktorí si napriek tomu dokázali zachovať svoju jedinečnú kultúru. Aj o tom a mnohom ďalšom sa dozviete v prezentácii, ktorá pútavo prepája svet majestátnych kaukazských hôr a ľudí, ktorí v nich žijú.

 

 

 

 

Štefan a Peter Vyparinovci

 

Dlhoroční slovenskí reprezentanti v paraglidingu. Víťazi mnohých medzinárodných pretekov.Inštruktor a inšpektor lietania na padákových klzákoch. Zakladatelia jediného certifikovaného servisného centra na Slovensku.
Majitelia výcvikového strediska.

Niekoľkonásobní Majstri Slovenska , držitelia Slovenských rekordov, niekoľkonásobý účastníci Majstrovstiev sveta a Európy,

Cross Country piloti. Vášniví cestovatelia za lietaním, Brazília, Columbia, Austrália,Mexiko,Afrika…Máme strašne veľa adrenalínových zážitkov o ktoré sa chcem podeliť s vami.
Tešíme sa na Vás.