Filmy

SKALA

Od palice k vrtu (Česká republika, 31 min, 2018, r. Jan Šimánek)
Čestný profesor českého klasického lezenia Drrr. Petr Špek Slanina Os. vo svojej real life prednáške o vývoji metódy robenia prvovýstupov na piesku. Stručná história kruhológie od najpovolanejšieho z bádateľov priamo z jeho vývojového pracoviska v Českom Raji.

Sám (Allein, Nemecko, 10 min, 2019, r. Franz Walter)
Každý rok sme o niečo starší. A jedného dňa máte zrazu 50. Ako sa to rozhodnete osláviť, záleží len na vás. Známy nemecký horolezec a horský vodca Robert Jasper vyráža do Grónska na sólo expedíciu.

Vysoko nad hlbokou zátokou (Deep Water – Psicobloc in Vietnam, USA, 18 min, 2019, r. Jon Glassberg)
Podmanivé objavovanie strachu vo vietnamskej zátoke Ha Long Bay v hlavnej úlohe s priekopníkom sólovania nad vodou Timom Emmettom a olympijskou lezkyňou Kyrou Condie.

Mesačné údolie (Valley Of The Moon, USA, 18 min, 2018, r. Henna Taylor)
Oblasť Wadi Rum, známa ako Mesačné údolie, je krajina pieskovcových stien v Jordánskej púšti, ktorá láka lezcov z celého sveta. Film skúma, ako sa dajú vďaka lezeniu búrať kultúrne bariéry, budovať priateľstvá a zažiť dobrodružstvo v jednom z najkrajších regiónov na svete.

BoulderRo(c)k  (D.Závacký, Slovensko, 15min, 2020)
Film zachytáva rôzne prelezy všakovakých balvanov z domova a zo sveta, borcov slovesnkej boulderingovej scény.

Hrebeň snov (The Ridge of Dreams, USA, 24 min, 2019, r. Ben Sturgulewski, Zack Giffin)
Dvaja najlepší priatelia s veľmi odlišným pohľadom na život sa púšťajú do hľadania mýtickej hory, ktorú ešte nikto nikdy nezlyžoval. Podarí sa im to?

Laponsko (Laponia, Nórsko/Slovensko, 25 min, 2019, r. Zdeno Dvořák)
KUNGSLEDEN – „Kráľovská cesta“ je 430-kilometrová turistická trasa cez Laponsko a národné parky Sarek, Store Sjöfallet a Abisko. Zdeno Dvořák Traja kamaráti prešli expedičným štýlom takmer 160 kilometrov tejto cesty z Abisko na Saltoluokta na lyžiach a saniach.

Naprieč Libanonom (Crossing Lebanon, Nemecko, 14 min, 2019, r. Nicolas Brixle)
Dvaja nemeckí freerideri Luggi a Nico sa vydávajú do Libanonu, aby spolu s miestnym priateľom Halimom prešli na lyžiach cez libanonské hory. Cesta ich zavedie na najvyšší vrchol Blízkeho východu. Počas 10 dní a ďaleko od akejkoľvek civilizácie si na chrbte nesú stan, filmovú techniku a všetky svoje zásoby.

Projekt SpeedTransalp (Beni – SpeedTransalp, Taliansko, 29 min, 2019, r. Dario Tubaldo)
Na trasu z Ruhpoldingu (GER) do Kasern (ITA), ktorá má 210 kilometrov a prevýšenie viac ako 10 000 metrov, potrebujú rekreační športovci okolo päť až sedem dní. Nemecký extrémny lyžiar Benedikt Boehm, ktorý má s vysokými horami bohaté skúsenosti, sa snaží pokoriť magickú časovú hranicu 36 ​​hodín.

Spln (Full Moon, Nemecko, 6 min, 2019, r. Jochen Mesle, Max Kroneck, Philipp Becker, Johannes Müller)
Odstavenie vlekov a zapadajúce slnko znamená pre väčšinu lyžiarov koniec dňa na svahu. Nie však pre Maxa Kronecka a Jochena Mesleho, ktorých poznáte z minuloročného oceňovaného filmu Z ľadu až pod palmy (Ice & Palms). Kým lyžiarske mestá zaspávajú, oni mieria do hôr, aby boli svedkami toho, ako sa kopce prebúdzajú v novom svetle.

Temnotou (Through Darkness, Nórsko, 20 min, 2019, r. Melissa Brandner, Manuela Mandl)
Tím profesionálnych snoubordistov vrátane Manuely Mandl, majsterky sveta vo freeride 2018, Melissy Brandner, Erika Verla, Kristera Koppolu a Hampusa Cederholma prechádza exponovaným lavínovým terénom a hľadá dokonalú líniu v žiari severského slnka. Potrebujeme okúsiť tmu, aby sme si vážili jas svetla?

VODA

Aniakchak (Aniakchak, USA, 25 min, 2019, r. Forest Woodward, Graham Zimmerman)
Mladomanželia Graham Zimmerman a Shannon McDowell, obaja profesionálni športovci v rôznych odvetviach, nachádzajú radosť a spoločnú reč v novej aktivite: packraftingu, vďaka ktorej sa vydajú na náročné dobrodružstvo do prírodnej rezervácie Aniakchak na Aljaške, najodľahlejšej a najmenej navštevovanej časti tohto národného parku.

Dlhá rieka domov (The Long River Home, USA, 20 min, 2019, r. Seth Dahl)
Dokumentárny film o vyrovnávaní sa s následkami vojny prostredníctvom spoločných kajakárskych dobrodružstiev. Aaron Howell a Russell Davies sú vojnoví veteráni, ktorí počas bojov utrpeli zranenia a ktorí teraz spolu vyrážajú na ďalšiu misiu. Na kajakoch sprevádzajú slepého námorného veterána Lonnieho Bedwella na jeho tretej ceste cez Veľký kaňon.

Mrazivý skok (El Salto en el hielo, Rakúsko, 30 min, 2019, r. Thomas Miklautsch)
Kolumbijčan Orlando Duque, legenda skokov do vody, sa pripája k tretej antarktickej vedeckej výprave s mnohými medzinárodnými vedcami na palube. Aby upozornil na problém globálneho otepľovania, dobrovoľne sa ponorí do ľadovej vody po skoku z 25-metrového ľadovca.

BEH

Hlasy života (Ña Káana Yee, Mexiko, 26 min, 2019, r. Helios Nieto)
Krátky dokumentárny film o mexickom bežcovi Ricardovi Mejíovi. Počas fascinujúcej životnej cesty čelí neznámy majster sveta v horskom behu asi svojej poslednej a najväčšej výzve: nájsť svojho nástupcu.

VYSOKÉ HORY

Keď sa sny plnia (Além dos sonhos, Brazília, 52 min, 2018, r. Rafael Duarte)
Životný príbeh Romana Romanciniho, jedného z najvýznamnejších brazílskych horolezcov, o jeho sne vyliezť na Everest, najvyššiu horu planéty.

HORSKÉ BICYKLE

Misia Škoda (Mission Škod, Francúzsko, 13 min, 2019, r. Quentin Poilblanc)
Trojtýždňové cyklo-dobrodružstvo Kiliana Brona a Yannisa Pelého v Čile, ktorého cieľom je jazdiť na najkrajšom mieste tejto úžasnej krajiny.

Návrat na Zem (Return to Earth, Kanada, 14 min, 2019, r. Darcy Wittenburg, Darren McCullough, Colin Jones)
Čas by sme mali tráviť zmysluplne. Inak ním len mrháme. Sekunda za sekundou, okamih za okamihom – všetci ho chceme čo najlepšie využiť. Film Návrat na Zem je náhľadom do jednoduchosti bytia v prítomnom okamihu – napríklad aj na bicykli.

OSTATNÉ FILMY

Anba – v srdci Haiti (Anba, au coeur d’Haiti, Francúzsko, 28 min, 2018, r. Vladimir Cellier)
Francúzsky jaskyniar Olivier Testa skúma od roku 2009 jaskyne na Haiti, vedie expedície, školenia a prieskumné projekty po celej krajine. Popri sprevádzaní speleológov po podzemných jaskynných systémoch vykresľuje film aj farebný a hudobný portrét na povrchu tejto perly Antíl.


Syseľ Puko a jeho rodina (Slovensko, 28 min, 2019, r. Braňo Molnár)
Dokumentárny film je určený pre detského diváka. Hravou a zábavnou formou priblíži život sysľa pasienkového. Kedysi hojný druh sa v posledných rokoch vplyvom ľudskej činnosti stal vzácnym.

Na doske po rovine (The Spirit Of Flatness, Poľsko/Fínsko, 27 min, 2018, r. Paweł Jaworski)
Dvaja profesionálni snoubordisti sa vyberú ďaleko za polárny kruh k najvyššiemu vrcholu Fínska, aby si zajazdili na miestach, kam sa nedostali ešte žiadni snoubordisti.

Ľadoví anjeli (Ice Kayak Movie – The Ice Angels, Nemecko, 45 min, 2018, r. Olaf Obsommer)
Vodopády na severe Islandu sú už v lete výzvou pre odvážnych vodákov. Aký veľký blázon musí človek byť, aby sa tam vydal v zime?

Nechcený autoportrét (R.Hatiar, Slovensko, 60min, 2020)
„Doteraz som vždy filmoval príbehy iných, so šťastným koncom, až na tento, ktorý je bohužiaľ o nás.“